Bieganie | amarantowy | e-blogi.pl
_blog amarantowy
Bieganie 2014-10-26

Czemu biegać? Bieganie ma tak wiele zalet, iż można by napisać książkę tylko o tym. Toteż poniżej zostały wymienione jedynie najczęstsze korzyści, które daje bieganie.


1. Bieganie a odchudzanie


Bieganie to niesamowity sposób na pozbycie się kalorii, polepszenie metabolizmu i pozbycie się zbędnych zapasów tłuszczu. Z bieganiem związany jest efekt EPOC. To znaczy, iż spalasz kalorie nawet do godziny po ukończeniu treningu. Nazywa się to EPOC, ponieważ znaczy podniesioną konsumpcję tlenu w okresie po ćwiczeniach. To wszystko oznacza, że tracisz na wadze znacznie szybciej niż gdybyś praktykował inne ćwiczenia, takie jak: spacery lub nawet pływanie.


2. Bieganie poprawia zdrowie oraz zapobiega chorobom


Bieganie jest doskonałym ćwiczeniem dla tych, którzy są w początkowym stadium choroby, takiej jak: cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze. Twój ogólny stan zdrowia poprawi się po tym kiedy rozpoczniesz biegać. Poziom dobrego cholesterolu zwiększy się i układ odpornościowy również będzie wykonywać swoją pracę lepiej. Badania dowiodły też, że bieganie zmniejsza ryzyko udaru oraz pewnych typów nowotworów.


3. Bieganie nie jest drogie


Twój portfel bądź portmonetka nie ucierpi, jeśli zdecydujesz się zacząć biegać. Wystarczy nabyć parę solidnych butów sportowych i przyodziać cokolwiek, w czym będzie ci wygodnie. To wszystko. Oszczędzisz pieniądze, a mimo to pozbędziesz się nadwagi. W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, która wymaga, żeby nabyć rower i utrzymywać go w sprawności albo treningu siłowego, który wymaga, żebyś wykupił karnet do siłowni, bieganie jest relatywnie tanie.


4. Żadne inne ćwiczenia nie pozwalają spalić tak wielu kalorii


Badania wykonane dla przeróżnych maszyn cardio, takich jak: bieżnie elektryczne, rowery stacjonarne, maszyny narciarskie, maszyny eliptyczne i steppery dowiodły, iż nic nie może się równać z szybkim bieganiem, jeśli chodzi o spalanie kalorii w takim samym czasie. Skutkiem tego jeśli zastanawiasz się, czy bieganie odchudza, to wiedz, że tak. Odchudza oraz dodatkowo jest jedną z najskuteczniejszych oraz najszybszych metod pozbycia się nadwagi.


5. Bieganie jest wyśmienite dla zdrowia psychicznego


Żyjemy w szybkim tempie, szalonym, stresującym społeczeństwie. Codzienna presja może mieć wpływ na pogorszenie twojego nastroju. Bieganie jest fantastyczne w redukowaniu stresu i zapobieganiu depresji. Miliony ludzi cierpiących z powodu stresu czy też chandry mogłyby skorzystać biegając.


6. Bieganie wzmocni twoje kolana i inne stawy


Wbrew powszechnemu przekonaniu, bieganie nie wywołuje "zużycia się" kolan. W rzeczywistości hartuje kolana i mięśnie naokoło stawów kolanowych. Jeżeli nie wykorzystujesz ich, to nie podtrzymasz ich w sprawności. Nie można ludzi, którzy skarżą się na bóle kolan mają niejednokrotnie nadwagę lub prowadzą siedzący tryb życia. Kiedy schudną dzięki bieganiu lub zaczną żyć bardziej aktywnie, ból zacznie powoli zanikać.


7. Bieganie zachowa twój mózg w dobrej kondycji


Wraz z wiekiem, ludzie odczuwają pogorszenie kondycji mózgu. Bieganie polepszy twoją pamięć i myślenie oraz podtrzyma mózg w czujności oraz sprawności.


8. Bieganie zwiększy twoją pewność siebie


W przeciwieństwie do treningu siłowego, postępy w bieganiu przyjdą znacznie wcześniej. Może zająć całe lata zanim uformujesz mięśnie i jest wiele elementów, od których to zależy. Zaś wytrzymałość można polepszyć w ciągu 2 do 3 tygodni. Dostrzeżesz, że twoja waga ciała spada. Poczujesz się silniejszy oraz pozbędziesz się zadyszki w czasie biegania. Twój czas także się poprawi.


Wszystko to będzie motywować cię do coraz cięższej pracy, dlatego że będziesz chciał osiągać coraz ambitniejsze cele w odniesieniu do twojej sprawności.


Biegając możesz jedynie zyskać.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]